Ceny energií sa šplhajú stále vyššie a vyššie. Vďaka fotovoltickým panelom by ste dokázali ušetriť

desiatky až stovky eur mesačne.

Čo to je? 

Fotovoltika sa zaoberá priamou premenou svetla na elektrickú energiu. Je to ekologický a dostupný zdroj energie, ktorý je obnoviteľný. Jeho využívanie je šetrné k životnému prostrediu. Energiu zo slnka máme zadarmo a nikto nám ju nemôže vypnúť. Hlavnou výhodou obnoviteľných zdrojov energie je skutočnosť, že pri ich využívaní odpadajú palivové náklady. Preto ich popularita prudko rastie. Fotovoltike sa často (a nespisovne) hovorí fotovoltaika. Je to technológia, ktorá sa čoraz viac stáva bežnou súčasťou moderných domácností.

Fotovoltické panely sa dnes montujú na rôzne druhy prostredí- na rodinné domy, na balkóny bytov či priemyselné haly. Stredná Európa má pomerne dobré

podmienky na rozvíjanie fotovoltiky. Slnečné svetlo je nevyčerpateľné a to robí fotovoltiku technológiou budúcnosti.

Ako to funguje? 

Ako sa premení slnečná energia na elektrickú energiu? Čo všetko potrebujeme? V prvom rade je dôležité povedať, že nám nestačí dať na strechu panel a mágia sa spraví sama ☺ Potrebujeme: fotovoltický panel, výkonový optimizér, nosnú konštrukciu, striedač prúdu a špeciálny elektromer. Tieto všetky diely spolu tvoria fotovoltickú elektráreň.

Slnečné lúče dopadajú na fotovoltický panel, v ktorom sa svetelná energia premieňa na jednosmerný prúd za pomoci fotoelektrického javu. Po následnej premene na striedavý prúd získate vlastnú elektrinu, ktorú v domácnosti využijete na bežnú spotrebu. Vyrobenú a nespotrebovanú elektrickú energiu si môžete odložiť do virtuálnej batérie a túto virtuálne uloženú elektrinu môžete neskôr využiť (napríklad v noci).

Články, ktoré sú uložené v rade, prepojené a chránené tvoria fotovoltický panel.

Poznáme 3 druhy panelov: monokryštalické, polykryštalické a tenkovrstvové. Čím väčší je panel, tým väčší výkon je schopný poskytnúť. Výkon samozrejme závisí od dennej hodiny a počasia – jednotky výkonu sa merajú typicky pri 25°C. Solárne panely sa v našich podmienkach väčšinou orientujú na juh s uhlovým sklonom 30 až 60 stupňov.

Panely JASOLAR 460W

Moduly JAM60S20 sú tvorené z monokryštalických multi-zbernicových (multi-busbar) PERC článkov s technológiou half-cell, ktorá ponúka výhody vyššieho výkonu, efektívne fungovanie pri čiastočnom zatienení, nižšieho rizika vzniku hot spotov a tiež vyššiu toleranciu pri mechanickom zaťažení. Výrobca JA Solar patrí do skupiny Tier 1 výrobcov s najvyššou kvalitou modulov na svete. Tento modul sa perfektne hodí ako na malé inštalácie, tak aj na priemyselné objekty predovšetkým vďaka maximalizácii výkonu pri obmedzenom priestore.

Tento monokryštalický panel má špičkový výkon 460W.

Pokiaľ budete stavať systém s viacerými panelmi, radi Vám poradíme s výberom vhodného solárneho regulátora na dobíjanie batérie – pre jeden tento panel nájdete odporúčané solárne regulátory v súvisiacich produktoch. Tiež Vám pomôžeme s návrhom ďalších vhodných komponentov pre ostrovný systém.

Panel je zapuzdrený v pevnom hliníkovom ráme, pomocou ktorého je možné vykonať bezpečnú inštaláciu.

Maximálne napätie systému: 1000/1500 V
Menovitý výkon panela (Wp): 460
Typ článku: monokryštalický
Počet buniek na modul: 144
Farba rámu: strieborný rám
Stupeň ochrany: IP68
Výstupné káble: 120 cm (kladný), 120 cm (záporný)
Maximálna účinnosť panelu: 21,2 %
Záruka výrobcu (výkon): 25 rokov lineárna
Záruka výrobcu (výkon): 12 rokov lineárna
Šírka: 1052 mm
Výška: 2112 mm
Hĺbka: 35 mm
Hmotnosť: 24,7 kg